Taniec Wolności, reżyser widowisk plenerowych

„Taniec wolności” to porywające widowisko plenerowe, pokazujące polską drogę do odzyskania wolności. Z niespotykanym dotąd rozmachem, odwołując się zarówno do faktów hstorycznych, jak i przede wszystkim do emocji, przeprowadziliśmy widzów drogą, jaką przeszli Polacy od roku 1945 do dziś. W trzech aktach: Zniewolenie, Nadzieja i Zwycięstwo została pokazana nasza droga do demokracji.

W pierwszej części przedstawienia sięgnęliśmy po materiały archiwalne – filmy i zdjęcia, jak i pokusiliśmy się o dwie rekonstrukcje historyczne. Publiczności zgromadzonej 3 czerwca na Podzamczu przypomnieliśmy wydarzenia z Gdyni (1970) i Kopalni Wujek (1981) – wszystko po to, aby w finale jeszcze mocniej świętować i wspólnie cieszyć się z wolności, jaka jest teraz naszym udziałem. W drugiej części przedstawienia, poetyckiej i symbolicznej, pokazaliśmy, jak szybko nastąpił rozwój Polski po roku 1989, dlatego sięgnęliśmy po najnowocześniejsze zdobycze technologii multimedialnej, zaawansowaną grafikę i lasery 3 W (3D).

„Taniec wolności” miał dwa kulminacyjne momenty. Pierwszym była inscenizacja, którą wyprowadzaliśmy z materiału archiwalnego – filmu, na którym premier Tadeusz Mazowiecki w geście zwycięstwa unosi do góry rękę, pokazując literę „V”. Motywem przewodnim tej sceny była „Victoria”. W poincie wynieśliśmy w niebo (przy pomocy dźwigów) „Anioła Wolności”, którego szeroko rozpostarte skrzydła utworzyły na niebie symbol zwycięstwa (literę V). Zwieńczeniem całości widowiska był podniebny pokaz akrobatów, ubranych w narodowe barwy, którzy, tuż przed pokazem sztucznych ogni, symbolicznie rozpalili niebo. Naszym spektaklem pokazaliśmy, jak bardzo jesteśmy dumni z 25 lat wolności i demokracji w Polsce. Przypomnieliśmy, że to nasza odwaga i siła pociągnęły za sobą zmiany systemowe w całym bloku Europy Środkowo-Wschodniej.

Biało-czerwony pokaz sztucznych ogni kończący spektakl przygotowaliśmy do utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Ten uniwersalny song zwieńczył spektakl optymistycznym przesłaniem „Ludzi dobrej woli jest więcej i ten świat nie zginie nigdy dzięki nim”.

Z mediów:
„Taniec wolności: wzruszający i efektowny”
„Mocno wybrzmiały słowa o wolności, która nie jest dana raz na zawsze i trzeba pilnować, aby jej nie stracić”.

Scenariusz i II reżyser: Joanna Majorkiewicz
fot. Stołeczna Estrada

Categories

Author

Joanna Majorkiewicz

Date & Time

Czerwiec 4, 2014